SATRANÇ SADECE BİR OYUN DEĞİLDİR...

Türkiye Olimpiyat’ta Tarih Yazdı

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 12 gündür devam eden 42. Dünya Satranç Olimpiyatı, bugün oynanan son tur karşılaşmaları ile sona erdi. Son turda açık kategoride Gürcistan’ı 2,5-1,5 yenmeyi başardık.

Açık kategoride ,Gürcistan karşısına GM Dragan Solak, GM Alexander Ipatov, GM Mustafa Yılmaz ve GM Emre Can kadrosu ile çıktı milli takımımız. Takım puanını 16’ya çıkaran milli takımımız final sıralamasında 4. ile eş puanda 6. oldu ve olimpiyat tarihimizdeki en başarılı sonucuna imza attı.

Turnuvanın son turunda liderlik mücadelesinde büyük heyecan vardı. Son tura eş puanla lider giren ABD ve Ukrayna son turda rakipleri Kanada ile Slovenya’yı 2,5-1,5 ve 3-1 skorları ile yenerek turnuvayı eş puan ile tamamlamış oldular. Averaj sonucu şampiyon ise ABD oldu. Bu sene kadrosuna kattığı iki süper yıldız ile olimpiyat şampiyonluğu hedefleyen Amerika böylece amacına ulaşmış oldu. Turnuvanın 2. sırasında Ukrayna yer alırken 3.lüğü ise Rusya almayı başardı.

Final sıralaması ise şu şekilde;

sralama16baku

img_9251Satranç Milli Takımı’mızı kutluyor.Başarılarının devamını diliyoruz.Geriden gelen genç yetenekler ile gelecekte daha da başarılı olacağımıza inanıyoruz.

Be Sociable, Share!